Olympijští maskoti

Součástí každé olympiády jsou maskoti a v tomto příspěvku vás s nimi seznámíme.

Schuss - ZOH Grenoble (Francie) 1968

Lyžující mužík jménem Schuss byl prvním neoficiálním maskotem olympijských her. Po hrách v Grenoblu, kde se Schuss prodával ve formě malých postaviček nebo připínáčků už byli maskoti oficiálně součástí olympiády (výjimkou jsou zimní hry 1972 v Sapporu).

Schneemann - ZOH Innsbruck (Rakousko) 1976

Prvním oficiálním maskotem zimních olympijských her byl Schneemann (v němčině "sněhulák"). Schneemann, který na měl na hlavně pro Tyrolsko typický červený klobouk, měl velký finanční úspěch, navíc měl údajně přinášet štěstí. Řada fanoušků si však stěžovala na jeho děsivé oči - zvláště u maskotů v lidské velikosti.

Roni - ZOH Lake Placid (USA) 1980

Olympijské hry v Lake Placid měl původně doprovázet živý maskot. Mýval jménem Rocky však zemřel, a tak byl nahrazen Ronim. Mýval je typické zvíře pro Adirondacké pohoří, kde se Lake Placid nachází. Roni se vyskytoval v několika barevných variantách a provozoval různé sporty.

Hidy a Howdy - ZOH Calgary (Kanada) 1988

Olympijské hry v Lake Placid měl původně doprovázet živý maskot. Mýval jménem Rocky však zemřel, a tak byl nahrazen Ronim. Mýval je typické zvíře pro Adirondacké pohoří, kde se Lake Placid nachází. Roni se vyskytoval v několika barevných variantách a provozoval různé sporty.

Magique - ZOH Albertville (Francie) 1992

Jestli se podle názoru veřejnosti nějaký olympijský maskot nepovedl, byl to právě Magique. Postavička ve francouzských barvách a ve tvaru krychle a hvězdy měl symbolizovat sny a představivost.

Haakon a Kristin - ZOH Lillehammer (Norsko) 1994

Pár norských dětí ve středověkém oblečení byl pojmenován podle reálných historických postav, norském králi Haakonovi IV. a jeho tetě Kristin Sverrisdottir, kteří žili v třináctém století. Dvojici během her hrálo osm dvojic norských dětí, které byly vybrány ze všech regionů Norska. Maskotem paralympijských her byl troll s amputovanou nohou jménem Sondre.

Powder, Copper a Coal - ZOH Salt Lake City (USA) 2002

Zajíc Powder, kojot Copper a černý medvěd Coal - tři ohrožená zvířata západního pobřeží USA pojmenovaná po třech tamních přírodních zdrojích. Všechna zvířata mají velký význam v indiánské kultuře, včetně maskota paralympijských her, kterým byla vydra Otto.

Neve a Gliz - ZOH Turín (Itálie) 2006

Přesně 500 dní před zahájením olympijských her v Turíně byli odhaleni maskoti Neve a Gliz, tedy "Sníh a Led." Neve byla sněhová koule reprezentující jemnost, přátelství a eleganci, Gliz byl kostka ledu představující radost a nadšení. Maskotem paralympiády byla sněhová vločka Aster.

Miga, Quatchi a Mukmuk - ZOH Vancouver (Kanada) 2010

Olympijské hry ve Vancouveru měly hned čtveřici maskotů. Quatchi a Miga byli hlavními maskoty her, Sumi byl zase tváří paralympiády. Trojici doplňoval ještě drobný pomocník Mukmuk. Kvarteto bylo inspirováno historií původních obyvatel Kanady.

Soohorang - ZOH Pchjongčchang (Jižní Korea) 2018

Maskotem olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu byl bílý tygr Soohorang, jeho paralympijským kolegou byl medvěd ušatý jménem Bandabi. Dvojice maskotů vychází z korejské mytologie a kultury. Měli podporovat nadšení všech účastníků her a jejich ochranu, oba maskoti byli přijati velmi pozitivně.

A to je konec naší seznamky s maskoty olympiády! A teď hurá sbírat razítka!

envelopephone-handset
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram